Zdravím vás, milí knihomolové. Přiznám se, že jsem docela ráda, že se mi minule podařilo zadat téma, které zřejmě bylo složité. Alespoň nemám tolik práce s chystáním článku :D. Tak to nebudu zbytečně natahovat a rovnou se podíváme na knihy, které jste našli k zadání: Kniha autora, jehož výročí si letos připomínáme.
- Jan Cimbura (J.Š.Baar)
- Léto jako když vyšije (E.Horelová)
- Pro kravičku (J.Š.Baar)
- Sněhová královna (H.Ch.Andersen)
Konečně jsem si našla i čas udělat průběžný žebříček Knihomolů - tedy, jak si kdo stojíte v soutěži.
- Liliana (23 knih)
- Nominek (4 knihy)
- Anawi (3 knihy)
Bohužel jsem musela diskvalifikovat Hanku, která sice do komentářů napsala spousty knih, ale také věci, které ani s přimhouřeným okem za knihy považovat nemůžu. A u některých dalších knih mám silné pochybnosti, že je četla, protože primárně nejsou určeny ke čtení. Soutěž není o tom vygooglit co nejvíc knih na zadané téma, ale o hledání a doporučování zajímavých knih, které jste četli. Zadání je prostě jen kvůli tomu, abychom každý měsíc zúžili výběr a trošku se třebas i vrátili ke starým věcem. Takže: Co jste nečetli, nebo co se vám až tak nelíbilo, to sem nepište!
A jdeme na další měsíc - květen. Letos si připomínáme 80. výročí konce 2. světové války a osvobození. Pojďme si to tedy připomenout i knihami. Zadání:
Věřím, že tentokrát naleznete zase dost knih a trošku zamícháte i tím žebříčkem. Toto téma je zřejmě poslední dobou hodně oblíbené, protože toho vychází spousta. A navíc, nemusí se odehrávat celá kniha během války, stačí třebas jen úsek - vzpomínka. Opět připište pár slov, co se vám na knize líbilo nebo proč si myslíte, že by si ji měli přečíst i ostatní.
A protože máme tento měsíc opět zpoždění (upozorňovala jsem na to už minule a doufám, že letos už bylo poslední) tak vám dám čas až do 5.6.
PS pro Hanku: pokud se chceš do soutěže vrátit, tak prosím upřesni, které z těch všech knih jsi četla.
Doporučila bych knihy od Hany Bořkovcové, konkrétně jsem četla Soukromý rozhovor a Zakázané holky, o osudech židovských rodin.
OdpovědětVymazathttps://anawiblog.blogspot.com/2024/06/soukromy-rozhovor.html a https://anawiblog.blogspot.com/2024/03/zakazane-holky.html
Od Remarqueho jsem toho četla hodně, v poslední době Čas žít, čas umírat. Dobře napsané jako vždy. https://anawiblog.blogspot.com/2024/09/cas-zit-cas-umirat.html
OdpovědětVymazatDěkuji, ale tak "lákavé" nabídky nevyužiju, už se do vašich "soutěží" nechci a nebudu zapojovat.☺
OdpovědětVymazatOsobně válečnou literaturu nečtu ráda a spíš se jí cíleně vyhýbám, ale vybavuji si namátkou tyto dvě knihy:
OdpovědětVymazatOsm odtamtud - E. F. Burian
Smrt je mým řemeslem - R. Merle
nominek
VymazatA ještě určitě: Hana od A. Mornštajnové.
Vymazatnominek
Takových knih je opravdu hodně. Tady bych vybrala tyto:
OdpovědětVymazatDopisy ze Saschenhausenu (James Moloney) - o této knize jsem se už zmiňovala u sebe na blogu v únorovém přehledu. Je to příběh o dívce, která dostane na starost likvidaci vězeňské pošty.
Životice (Karin Lednická) - knížka zaznamenává jednu docela drsnou zapomenutou tragédii. Navíc je doplněna o několik starých fotografiích.
Ráda čtu knihy z válečného období, ale problém je, že si příliš živě představuju, co prožívaly postavy a často se mi děj knihy propisuje do snu. V jednom jsem se třeba procházela a viděla na stromech viset střeva jako v Remarquovi. :-/ Případně se mi zdá o tom, že jsem doma, starám se o pět dětí a můj muž je někde na frontě.
OdpovědětVymazat